Strony

sobota, 11 maja 2013

Analiza fraktalna indeksu Dow Jones cz.2




Dziś ciąg dalszy o przyszłości najstarszego indeksu giełdowego z Wall Street w New York. Mowa jest o Dow Jones (DJIA). Za jakiś czas na jego notowaniach zakończy się formowanie figury, która w analizie technicznej nazywana jest formacją rozszerzającego się trójkąta. Jest to duża formacja czasowa, ponieważ zaczęła się 02 sierpnia 1997r., a obecnie jesteśmy świadkami jej ukończenia. Często zdarza się, że na różnych interwałach czasowych na wykresach różnych instrumentów finansowych mamy do czynienia z tą konkretną formacją. Natomiast zadziwiające jest to, że do tej pory nie znalazłem kolejnego identycznego wzorca inwestycyjnego wśród różnych notowań, który tak bardzo przypominałby notowania indeksu Dow Jones`a. Do tej pory ten wzorzec tylko raz ośmielił się mieć małą nieścisłość, co jest bardzo ciekawą jego właściwością statystyczną dla pewnej ustalonej skali notowań. Wzorzec ten pokazał przeszłość i jak się okazuje pokazuje przyszłość notowań tego indeksu. Może nie jest to idealne odwzorowanie, ale jest na tyle wyraziste, że warto kultywować jego wagę i przesłanie. Czy warto wierzyć takiemu schematowi? Każdy może sam sobie na to pytanie odpowiedzieć. Do tej pory wyraźnie widać na wykresie indeksu DJIA, że notowania wzorca nie kłamią. Problematykę tego zjawiska zawarłem w części pierwszej z 15 marca 2011r.

Dzięki swojemu doświadczeniu z różnymi wzorcami inwestycyjnymi nie mam wielu wątpliwości, co do natury tego zjawiska i na pewno mam większe rozeznanie w temacie, niż większość ludzi zajmujących się giełdą stosujący zupełnie inne skuteczne metody inwestycyjne. Fraktalny wzorzec może tworzyć również iluzję dla rzeczywistego instrumentu finansowego, czy benchmarka giełdowego. Ale bardziej skłaniam się do tezy, ze to mózg ludzki tworzy iluzję, niż fraktale. Dlatego niedoświadczony inwestor, czy spekulant nie powinien zajmować się analizą fraktalną. Nawet wskaźniki, które traktowane są w tytule, jako fraktalne, są algorytmami, które rozumie przeważnie tylko twórca algorytmu. I na tym właśnie polega różnorodność i znajomość definicji zjawiska fraktalnego. Nawet, gdyby ktoś rozumiał zjawisko fraktalne to trzeba mieć jeszcze wyczucie w praktycznym jego wykorzystaniu. A to nie jest takie proste.

Poniżej notowania indeksu DJIA w wersji CFD. Górne ograniczenie trójkąta zetknie się z ceną kontraktu na indeks przy preferowanym poziomie 16.000 pkt. Odchylenie od wartości preferowanej może sięgać +/- 200 pkt. Czas osiągnięcia tego poziomu można tylko szacować od 24 czerwca do 24 lipca 2013r.



Notowania tygodniowe indeksu Dow Jones na dzień 10 maja 2013r.

Czas osiągnięcia poziomu 16.000 pkt. na indeksie DJIA


Proszę zwrócić uwagę, że poziom 16.000 pkt jest idealnie wyznaczony przez poziomy Fibonacciego dla poziomu 123,6.



Poziomy Fibonacciego



Fraktal Dow Jonesa





Na poniższym wykresie widać dość dokładnie jak będzie wyglądać dalszy ruch notowań indeksu. Pionowa czerwona linia to preferowany czas umiejscowienia momentu, kiedy została napisana pierwsza część dotycząca przyszłości DJIA.

Powiększenie fali hossy we fraktalu




Powiększenie fali hossy w notowaniach DJIA


Wnioski końcowe

Jeśli notowania osiągną preferowany poziom 16.000pkt., następnym etapem będzie głęboka korekta i wydaje się, że będzie ona miała dramatyczny przebieg porównywalna dla jednodniowego krachu lub po kilka dni w których spadki będą kontrolowane. Analogią mogą być krachy na DJIA z października 1987r. i z 6 maja 2010r. Przygotowanie do krachu może trwać kilkanaście dni, a potem nastąpi "Dzień Sądu" w którym kolejny niedowidzący makler znów zacznie na oślep wciskać kolorowe guziki na klawiaturze Bloomberga sprzedając raz za razem po kilka miliardów akcji na sekundę. Teoretycznie korekta powinna mieć zakres od 16.000 do 14.500 pkt. Po tej gwałtownej korekcie powinna ukształtować się flaga, bądź jakaś formacja o charakterze wąskiej konsolidacji, która może potrwać do pół roku. Po niej powinien nastąpić ponowny wzrost powyżej 16.000 pkt. z kolejnymi nowymi lokalnymi szczytami, aż do poziomu około 25.000 pkt. teoretycznie do początku 2018r. Będzie to czas rozpoczęcia fali czwartej  A-B-C. Oczywiście czas pokaże, czy wzorzec - cyganka prawdę nam opowiada. Przekonamy się o tym już wkrótce. Hossa akcji na rynku amerykańskim ma zupełnie inny przebieg, niż hossa, jaka w bólach rozwija się na naszej giełdzie, ale o tym w innym wpisie.

Autor

Ps.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Goldman-Sachs-hossa-na-Wall-Street-bedzie-nadal-trwac-2836855.html


Pss.
No proszę Dzień Sądu miał odbyć się 20 sierpnia
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Goldman-Sachs-zalal-rynki-blednymi-zleceniami-2917545.html




Aktualizacja 2017-06-14, godz. 11.00


http://bankfotek.pl/image/2082550

http://bankfotek.pl/image/2082550